هیات های پارلمانی ایران و الجزایر خواستار توسعه همکاری های اقتصادی و پارلمانی دو کشور شدندبه گزارش روز جمعه ایرنا، ‘جمالی نوبندگانی’ عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی‌ و سیاست خارجی‌ مجلس شورای اسلامی عصر پنجشنبه با ‘عبدل یمین بو داود’ نائب رئیس مجلس ملی‌ خلق الجزایر دیدار و گفت وگو کرد.
رئیس هیات پارلمانی ایران در این اجلاس در این دیدار ضمن تشکر از حضور هیأت الجزایری در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، از مواضع الجزایر در مجامع بین المللی و همچنین تحرکات هوشمندانه این کشور در بحران‌ های منطقه‌ای تقدیر کرد.
وی از ایران و الجزایر به عنوان دو کشور ضد تروریسم و افراط گرایی نام برد و گفت: آمریکا و برخی‌ دیگر از قدرت‌ها، حامیان اصلی‌ نظامی و مالی‌ تروریست‌ها می‌‌باشند و ادعای آنها در خصوص مبارزه با تروریسم مضحک است.
عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی‌ و سیاست خارجی‌ مجلس خواستار همکاری ایران و الجزایر در مبارزه با پدیده شوم ترریسم، به ویژه تروریسم تکفیری در منطقه و جهان شد.
وی در ادامه با اشاره به روابط خوب دو کشور، زمینه‌های مختلف همکاری‌های مشترک سیاسی اقتصادی و فرهنگی‌ ایران و الجزایر را برشمرد و بر گسترش مناسبات دو جانبه در همه زمینه‌ های تاکید کرد.
جمالی نوبندگانی، گسترش مناسبات پارلمانی با الجزایر را در قالب گروه‌ های دوستی پارلمانی و کمیسیون‌های تخصصی مجالس دو کشور، در این راستا دانست و آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای توسعه همکاریب ها اعلام کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به فضای مناسب به وجود آمده پس از برجام و رفع تحریم ‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و شرایط موجود را برای تبادل هیأت‌های اقتصادی و بانکی میا‌‌ن دو کشور در راستای توسعه مناسبات اقتصادی، مناسب ارزیابی کرد.
‘عبدل یمین بو داود’ نائب رئیس مجلس خلق الجزایر نیز سفر اخیر نخست وزیر و وزیر صنایع کشورش به ایران را بیانگر عزم راسخ این کشور برای گسترش روابط همه جانبه با تهران دانست.
وی ضمن ابراز ناخشنودی از سطح کنونی مناسبات اقتصادی میا‌‌ن دو کشور، خواستار ایجاد رایزن اقتصادی در سفارتخانه ‌های دو کشور شد و بهترین راه توسعه مناسبات اقتصادی را ترغیب و تشویق بخش خصوصی دو کشور به سرمایه گذاری متقابل دانست.
نائب رئیس مجلس خلق الجزایر، تقویت روابط پارلمانی را عامل مهمی‌ در گسترش روابط همه جانبه میا‌‌ن دو کشور ذکر کرد و بر آمادگی‌ مجلس خلق الجزایر برای بسط و ارتقای مناسبات پارلمانی با مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.
‘جلال محمودزاده’ عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار گزارشی از حضور فعال نمایندگان اهل سنت در مجلس شورای اسلامی و برخورداری آنها از حقوق برابر با سایر نمایندگان ارایه کرد.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*