عفو بین الملل خواستار لغو فوری فروش سلاح به عربستان شدبه گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، عفو بین الملل درباره این توافق عمیقا ابراز نگرانی کرد و گفت این «خطر واقعی» وجود دارد که فروش سیصد هزار گلوله توپ باعث شود ائتلاف نظامی به رهبری عربستان این سلاح ها را علیه یمن استفاده کند.
این نهاد در بیانیه ای اعلام کرد: عفو بین الملل از یونان می خواهد فروش و انتقال تجهیزات نظامی به عربستان را فورا لغو کند و با توجه به مناقشه یمن از تصویب انتقال هر نوع سلاح های متعارف، مهمات و تجهیزات جنگی امتناع کند.
پیشتر احزاب اپوزیسیون یونان از توافق فروش سلاح به عربستان که ارزش آن 66 میلیون یورو تخمین زده می شود، قویا انتقاد کرد. در همین حال، دو نماینده عضو حزب حاکم «سیریزا» گفته اند با توجه به احتمال استفاده از این سلاح ها علیه یمن، این توافق لغو شود.
«دیمیتریس کوتسومباس» رئیس حزب کمونیست یونان در جریان نشستی در پارلمان، دولت یونان را متهم کرد که به جنگ در یمن که منجر به «کشتار و قحطی» شده است، دامن می زند.
سایر احزاب از جمله حزب مخالف «دموکراسی نوین» اعلام کرده است «پانوس کامنوس» وزیر دفاع یونان به جای آنکه مستقیما با دولت عربستان تعامل کند، از طریق یک دلال فاقد مجوز در مورد یک قرارداد مشکوک مذاکره کرده است.
شبک**9423**1708**مترجم :هرمز برادران **انتشار: علیرضا ارشادیانتهای پیام /*