سخنگوی دبیرکل سازمان ملل:هشتمین دور مذاکرات سوریه در ژنو آغاز شدبه گزارش خبرنگار ایرنا، استفان دوجاریک روز سه شنبه در نشست خبری خود افزود: هیات مذاکره کننده مخالفان دولت سوریه اکنون در ژنو هستند و بعد از ظهر امروز با استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، دیدار می کنند.
وی درباره امداد رسانی به مردم غوطه شرقی نیز گفت:امروز یک کاروان سازمان ملل و هلال احمر سوریه به منطقه محاصره شده النشابیه در غوطه شرقی وارد شد تا غذا، مواد بهداشتی و مایحتاج 7 هزار و 200 نفر که نیازمند آن هستند، رسانده شود.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: این کاروان تلاش کرد روز دوشنبه وارد شود اما به دلیل جنگ در منطقه مجبور به بازگشت شد.
**اقدامات بزدلانه تروریست ها برای ترساندن مردم عراق
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین درباره حادثه تروریستی روز گذشته عراق با اشاره به اظهارات جان کوبیش نماینده ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان در عراق، اقدام تروریستی و بمب گذاری انتحاری در بغداد را محکوم کرد.
دوجاریک افزود: جان کوبیش تصریح کرده است برخلاف آن که نیروهای امنیتی عراق همچنان در حال مبارزه هستند، داعش به عنوان یک نیروی بالقوه وجود دارد و عراقی ها باید در این دوره، حساسیت بیشتری داشته باشند.
وی به نقل از نماینده ویژه دبیرکل در امور عراق تاکید کرد: اقدامات بزدلانه تروریست ها به منظور ایجاد ترس در میان عراقی ها موفق نخواهد شد.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به گزارش دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) اشاره کرد و گفت: کمبود آب در تلعفر در شمال عراق زندگی 20 هزار نفر را تحت تاثیر قرار داده است.
دوجاریک ادامه داد:شرکای امدادگر به دنبال یافتن راه حل هستند، اما به دلیل موانع و محدودیت هایی که در ایستگاه های بازرسی دارند، کمک های انسانی از مسیرهای طولانی تری ارسال می شود.
**شورای امنیت خواستار حفاظت از پناهندگان و مهاجران در مدیترانه شد
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین به نشست صبح سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قاچاق انسان و برده فروشی در لیبی به اظهارات فیلیپو گراندی کمیسر عالی پناهندگان و ویلیام لیسی سینگ رئیس آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد اشاره کرد که گزارشی از وضعیت موجود مهاجران و پناهندگان در دریای مدیترانه ارائه دادند.
دوجاریک گفت: گراندی می گوید سوء قصد علیه مهاجران و پناهندگان در امتداد مسیرهای مدیترانه، نمی تواند نادیده گرفته شود. عدم توانایی جامعه بین المللی برای جلوگیری و حل و فصل این مساله، ریشه اصلی این گرفتاری است.
وی به نقل از گراندی افزود: بدون گذرگاه های قانونی و ایمن، پناهندگان و مهاجران در معرض شکنجه، تجاوز جنسی، استثمار، بردگی و سایر اشکال کار اجباری قرار می گیرند، جایی که دولت ضعیف است شبکه های قاچاق انسانی تشکیل می شوند.
سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین به نقل از ویلیام لیسی سینگ رئیس آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد تعداد مهاجران مدیترانه که تا پایان هفته گذشته جان باخته اند را رقمی حدود 3 هزار نفر برشمرد.
شبد**1429**1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*