روابط کره شمالی، آمریکا و شورای امنیت تابع منطق بازدارندگی است/ ترامپ از لحن تحریک آمیز دست برداردبهزاد خوش اندام روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل موجب عقب نشینی کره شمالی می شود، اظهارکرد: با توجه به این که کره شمالی، کشوری دارای توانمندی قابل توجه هسته ای است به نظر می رسد روابط بین این سه بازیگر بر اساس منطق بازدارندگی است و در نهایت کاری که شورای امنیت درخصوص این مساله می تواند انجام دهد تنها توصیه یک سری اقدامات اعتمادسازی به طرفین است.
وی افزود: ساز و کار شورای امنیت درمورد مساله کره شمالی تاکنون نشان داده که این شورا صرفا محل گفت و گو است و وضعیت سابق همچنان ادامه می یابد و صرفا یک سری اقدامات نمایشی خواهد بود.
این کارشناس روابط بین الملل همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فشار کشورهای دارای حق وتو منجر به عقب نشینی کره شمالی می شود، تصریح کرد: به نظر می رسد که تمامی راه حل های موجود در ارتباط با بحران کره شمالی و رایزنی هایی که صورت می گیرد عمدتا در پایتخت سیاسی آمریکا رقم خواهد خورد.
خوش اندام یادآور شد: اگر ترامپ از اقدامات و گفتارهای تحریک آمیز علیه کره شمالی دست بردارد و با زبان نرم تر و دیپلماتیک تری با این بحران برخورد کند، بحران عمدتا به سمت حل و فصل عادلانه حرکت می کند.

**ترامپ باید گفتار و لحن خود را دیپلماتیک تر کند
این کارشناس امور سازمان های بین المللی افزود: ترامپ در ارتباط با بحران کره شمالی در چند ماه که به قدرت رسیده اقدامات و گفتارهای تحریک آمیزی داشته است که موضوع کره شمالی را به سمت یک جهت خاص امنیتی سوق داد.
خوش اندام تصریح کرد: به نظر می رسد هم در مرحله نخست ترامپ باید گفتار و لحن خود را دیپلماتیک تر کند و هم این که چین و روسیه به اضافه باجگیران منطقه به سمت راه حل های اعتمادساز منطقه ای بروند.
وی خاطرنشان کرد: اگر اینها به مسیر درستی رهنمون شود و طرفین سعی کنند از طریق ساز و کار دو جانبه، چند جانبه و بین منطقه ای موضوع را به سمت و سوی عادلانه تر و راه حل محور تری هدایت کنند به نظر می رسد که حجم دامنه، آثار و پیامدهای بحران تا حدود زیادی فروکش می کند.
این کارشناس مسایل بین الملل افزود: سابقه هم نشان داده که چین و روسیه در ارتباط با تعامل با ساختار سیاسی کره شمالی به مراتب کارآمدتر و بهینه تر توانسته اند با این کشور تعامل برقرار کنند.

**چین و روسیه فیتیله بحران کره شمالی را به سمت و سوی راه حل محورتری هدایت خواهند کرد
وی ادامه داد: به نظر می رسد که چین و روسیه به نوعی سعی خواهند کرد فیتیله بحران را از طریق رایزنی با ساختار سیاسی کره شمالی به سمت و سوی راه حل محورترانه ای هدایت کنند و در مرحله بعدی هم بعضی از بازیگران منطقه ای در شبه جزیره کره مانند ژاپن و کره جنوبی سعی کنند تا حدودی رفتارهای خود را در تعامل با نظام غرب به نوعی تعدیل کنند.
کارشناس امور سازمان های بین المللی همچنین گفت: هر کدام از این سناریوها اتفاق بیفتد بحران به سمت و سوی درست تری هدایت می شود، ضمن این که اقدامات، توصیه ها، بیانیه و به احتمال زیاد قطعنامه هایی که از این به بعد توسط شورای امنیت سازمان ملل صادر می شود، می تواند در این مسیر راهگشا باشد.
سیام**6084** 1336
خبرنگار: امیر خان زاده *انتشار:مهرنوش خانزائیانتهای پیام /*