رشد شرکت های دانش بنیان امید را در جامعه ما شعله ور ساخته استبه گزارش ایرنا،فریدون همتی روز شنبه در آئین بهره برداری از راکتور هوشمند تولید انرژی خورشیدی در پارک علم و فناوری قزوین افزود: ما باید با توسعه شرکت های دانش بنیان به سرعت به کشف رمز و رازهای محیط خود پیش برویم و با رازگشایی از اطراف خود در کشف نعمت های الهی و نیل به سعادت جامعه تلاش کنیم.
همتی ادامه داد: پیشرفت شرکت های دانش بنیان نشان می دهد، آینده در قبضه این شرکت ها خواهد بود و هر واحدی که محصولات خود را با این شرکت ها و به شکل با کیفیت نسازد از قافله بازخواهد ماند.
وی با اشاره به هشت میلیون دلار فروش ارزی محصولات شرکت دانش بنیان سال گذشته در کشور،افزود: این نوع خبرها امیدوار کننده است و باید برای تداوم این روند، پارک علم و فناوری برنامه منظم و مشخصی را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان به مدیریت ارشد استان ارائه کنند.
وی ادامه داد: باید تلاش کنیم ارتباط شرکت های دانش بنیان با بخش صنعت و اتاق بازرگانی و کشاورزی تقویت شود تا بتوانیم با سرعت بیشتر برای تجاری سازی ایده ها و محصولات خود اقدام کنیم.
همتی در ادامه با اشاره به بهره‌برداری از راکتور تولید انرژی خورشیدی توسط یک مخترع ایرانی،افزود: در سال گذشته 500 مخترع و نخبه ایرانی که به کشورهای خارجی سفر کرده بودند با ایجاد وضعیت مطلوب اقتصادی و اجتماعی توسط دولت به کشور بازگشتند که خانم رقیه جلالی سازنده این راکتور نیز از دسته است.
وی در پایان گفت: امیدواریم با مطلوب تر شدن فضا شاهد بازگشت نخبگان و مخترعان ایرانی از سراسر جهان به کشور باشیم.
راکتور تولید انرژی خورشیدی از طریق انفعالات شیمیایی و فیزیکی برای ذخیره بلند مدت بخار خورشیدی کار می کند.
به دلیل وجود اشعه زیاد خورشید در تابستان، این اشعه با فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی در راکتور خورشیدی، بخار 300 درجه را ذخیره و در زمستان که اشعه خورشید کم است از این گرما در نقاط مختلف استفاده می شود.
از این سیستم می توان برای گرمایش تمام محیط ها اعم از مسکونی،تجاری،دستگاه های اداری و گلخانه ها، تنظیم دما و رطوبت استفاده کرد.
6101*3013
خبرنگار: هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*