راهبرد گیلان بهتر – گیلان برتر باقوت ادامه داردنخستین هفته دولت در روزهای ابتدایی دولت دوازدهم را در حالی پشت سر گذاشتیم که پیام روشن و رسای ملت ایران، هنوز، گوش ها را می نوازد؛ مردم در 29 اردیبهشت ماه با تَکرار رأی به گفتمان دکتر حسن روحانی و دولت تدبیر و امید نشان دادند که به خردورزی در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های کشور ایمان داشته و این رویکرد را شایسته ادامه خدمت می دانند.
به طور معمول، در فاصله انتقال دولت ها، وقفه ای در امور مدیریتی و خدماتی ایجاد می شود ولی در گیلان، در زمان یادشده تلاش ها تقویت شد و دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به گیلان آمدند و نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه‌ کشور و جمعی از مدیران سازمان‌ها و بانک‌های کشوری و معاونین وزرا و نمایندگان مجلس در استانداری برگزار شد ؛ در سایه این فرصت، گشایش های بسیاری در برخی طرح ها و پروژه ها ایجاد شد و نشانگر آن است که لحظه ای از ادامه خدمت، بازنایستادیم.
گیلان طی چهار سال گذشته، دو بار میزبان ریاست محترم جمهوری و هیأت همراه بوده که برکات بی شماری داشته؛ پانزدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید که در این سفر در بخش عمرانی (پروژه های ملی و استانی) تعداد 29 طرح با اعتبار 7 هزار و 956 میلیارد تومان به تصویب رسید و همچنین در بخش سرمایه گذاری (با 42 عنوان توسط بانک‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و…) مجموعاً پرداخت تسهیلات به میزان 3 هزار میلیارد تومان مصوب شد و نیز سفر دهم فروردین ماه امسال حجت الاسلام دکتر روحانی با 17 طرح و پروژه صنعتی، بندری، کشاورزی، دامداری، مخابراتی، بیمارستانی و عمرانی و سرمایه‌گذاری 2 هزار و 500 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای سه هزار و 600 نفر که به صورت حضوری یا ویدئو کنفرانس افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد. سهم بیش از 60 درصدی بخش خصوصی یکی از زیباترین جلوه های افتتاح این پروژه ها بود که با روی کار آمدن دولت دوازدهم احیا شدند وجان دوباره گرفتند.
تقارن هفته دولت امسال که تحت شعار « تدبیرو امید برای تولید و اشتغال» نامگذاری شد با آغاز به کار دولت دوازدهم بیانگر خدمات انجام شده طی دولت یازدهم بود و در سایه این فرصت، اقداماتی که برای ولی نعمتان انقلاب از سوی فرزندان این سرزمین صورت گرفته، پیشکش شد.
فی الواقع هفته دولت هر سال با نام و یاد شهیدان والا مقام رجایی و باهنر مزین گردیده و این هفته فرصت مغتنمی برای بیان عملکرد خدمتگزاران مردم و پیمانی مجدد در ادامه مسیر و آرمانهای ارزشمند آن بزرگواران است.در این هفته در استان گیلان، از یک هزار و 174 پروژه عمرانی و تولیدی بزرگ و کوچک با اعتباری بالغ بر یک هزار و 226 میلیارد تومان بهره برداری شد.
از خاطر نبریم که حدود 2700 میلیارد تومان طی ماه‌های فروردین و تیرماه در سفر ریاست محترم جمهور و معاون اول محترم ایشان در گیلان افتتاح شده بود. اما با اغتنام فرصت و با توجه به نامگذاری سالجاری به نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، لازم است گزارشی از اقدامات انجام شده در استان، در راستای سیاست های راهبردی اقتصاد مقاومتی ارائه شود.
طی دوره چهار ساله دولت تدبیر و امید، در استان بیش از 8040 پروژه عمرانی و صنعتی تکمیل و به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد، 7640 پروژه با اعتباری بالغ بر 4 هزار و 470 میلیارد تومان پروژه عمرانی و 400 پروژه با اعتباری 5 هزار و 300 میلیارد تومان در بخش‌های تولیدی و صنعتی کوچک و بزرگ (بخش خصوصی) است .
همچنین حجم سرمایه گذاری داخلی سالانه در ابتدای دولت تدبیر و امید در استان قریب 1500 میلیارد تومان بود که این میزان در پایان سال گذشته (1395) به 5000 میلیارد تومان بالغ گردید ضمن اینکه 1000 میلیارد تومان از این سرمایه گذاری ها در بخش صنعت استان و طرح های بزرگ در حوزه صنایع فولادی و سلولزی بوده که جایگاه استان را در بحث سرمایه گذاری صنعتی به رتبه 8 کشور ارتقاء داده است.
از سوی دیگر، در حالیکه در ابتدای دولت و در سال های 91 و 92 هیچ گونه مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان صادر نشده بود؛ در سال 95 تعداد 24 شرکت سرمایه گذاری خارجی با حجم 621 میلیون دلار و 500 میلیون یورو در استان حاضر شده و 182 میلیون دلار سرمایه گذاری توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی به ثبت رسیده ضمن آنکه 350 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی نیز در حال نهایی شدن برای ورود به استان است.
توجه داشته باشیم که در طول دولت تدبیر و امید در استان، تعداد موسسات فناور مستقر در پارک علم و فناوری از 127 به 257 واحد رسید که از این تعداد، 52 شرکت تحت عنوان دانش بنیان استقرار یافته اند. طبق برنامه‌ها و اقدامات در دست اجرا تعداد این شرکت‌ها تا پایان سال جاری به یکصد شرکت افزایش خواهد یافت همچنین تجاری سازی اختراعات ثبت شده نیز از 23 درصد به 36 درصد افزایش یافته است.
در همین پیوند، مهم ترین دغدغه کارگزاران دولت در استان تلاش در جهت رفع معضل بیکاری طی سال های اخیر بوده و در حالیکه نرخ بیکاری در ابتدای دولت 15.6 درصد و استان در رتبه پنجم بیکارترین استان های کشور بود؛ بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان در سال 95 به 11.3 درصد و رتبه استان به رتبه دهم استان های دارای کمترین نرخ بیکاری بهبود یافت.
توجه داشته باشیم نرخ بیکاری استان برای اولین بار در سال 95 به زیر رتبه متوسط کشوری رسید و در فصل بهار سال 96 نیز این روند ادامه داشت و نرخ بیکاری استان به 10.6 درصد و رتبه 8 کشوری بهبود یافت.
گزارش های فصلی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز به طور میانگین از بهار 92 تا پاییز 95، گویای آن است که استان گیلان رتبه نخست در شاخص بهبود فضای کسب و کار را در کشور داشته است.
در بخش خدمات اجتماعی که حوزه سلامت مهمترین آنهاست، گیلان در طرح پزشک خانواده رتبه اول کشور را کسب کرد و هم اکنون از جمعیت 2.5 میلیون نفری استان، 1.5 میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند و 254 هزار نفر از جمعیت فاقد بیمه استان از ابتدای طرح زیر پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند ضمن اینکه طی چهار سال دولت یازدهم، هشت بیمارستان در گیلان به بهره برداری رسید؛ در سفر دهم فروردین ماه سال جاری دکتر روحانی به گیلان، بیمارستان یکصد تختخوابی آستارا با اشتغال‌زایی 15 نفر و اعتبار 56 میلیارد تومان، بیمارستان تخصصی و فوق‌ تخصصی 180 تختخوابی پارس با اشتغال‌زایی 680 نفر و اعتبار 120 میلیارد تومان، بیمارستان شهدای رضوانشهر با اشتغال‌زایی 70 نفر و اعتبار 20 میلیارد تومان، کلینیک فوق تخصصی گوارش و کبد گیلان با اشتغال‌زایی 150 نفر و اعتبار 26 میلیارد تومان از جمله آنهاست.
شواهد آشکار و عیانی از رویکرد حمایتی دولت یازدهم از کشاورزان زحمتکش و سختکوش در استان گیلان وجود دارد و همین نگاه، زمینه ساز بهبود تولیدات کشاورزی طی چهار سال گذشته شد؛ میزان فرآوری محصولات کشاورزی از 1.7 میلیون تن در ابتدای دولت به 2.6 میلیون تن در سال 95، تجهیز و نوسازی اراضی از 61500 هکتار به 77000 هکتار (10هزار هکتار در سال زراعی 95-94)، افزایش محصولات زراعی از 1374378 تن به 1678245 تن تا سال گذشته و افزایش تولیدات شیلاتی از 62 هزار تن به 64 هزار تن ، نتیجه حمایت های یادشده است ضمن اینکه ساماندهی کاملاً محسوس و ملموسی در وضعیت صنعت بحران زده چای استان صورت گرفت به نحوی که با رشد 108 درصدی قیمت تضمینی برگ سبز چای، بیش از 4 هزار هکتار از باغات چای رها شده، احیا شد و درآمد چایکاران نیز طی این مدت، از 70 میلیارد تومان به 234 میلیارد تومان رسید که 234 درصد رشد داشته است.
از سوی دیگر، آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس بعنوان پروژه های مهم اقتصاد مقاومتی استان مورد توجه جدی بوده و بر همین اساس تولید سالانه 10 هزار تن ماهی در قالب طرح ملی پرورش ماهی در گیلان برنامه ریزی شده است و تاکنون برای 12 متقاضی پروانه تاسیس به ظرفیت 15340 تن صادر گردیده که در جریان سفر اخیر ریاست محترم جمهوری، 1660 تن طرح پرورش ماهی در قفس با سرمایه گذاری 180 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.
گیلان همچنین در شاخص های بهره مندی عمرانی نیز شاهد بهبود شرایط بوده که از نمونه های آن می توان به اجرای 3.2 کیلومتر از باقی مانده آزاد راه قزوین – رشت، اجرای راه آهن آستارا – آستارا جهت اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به راه آهن سراسری، افزایش پیشرفت فیزیکی راه آهن قزوین – رشت از 78 درصد به 97 درصد ، افزایش بهره مندی استان از آسفالت راه روستایی از 39.5 درصد به 51.32 درصد، افزایش بهره مندی از گاز طبیعی روستایی از 63 درصد به 96 درصد، افزایش بهره مندی از آب شرب بهداشتی روستایی از 64 به 76 درصد و افزایش واحدهای مسکن مهر در دولت یازدهم به 65000 واحد (40 هزار واحد در دولت جدید تکمیل گردید) اشاره کرد.
امروزه ، فضای مجازی، در هم تنیدگی و پیوند آشکاری با سبک زندگی جدید دارد و دولت یازدهم، با درک این نکته کلیدی ، به توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات همت گمارد به گونه ای که در طول دوره خدمت دولت تاکنون، شبکه کابل فیبرنوری استان از 632 کیلومتر به 888 کیلومتر، پهنای باند ورودی از 24 به 130، ضریب نفوذ تلفن ثابت از 40 به 45 درصد، ضریب نفوذ تلفن همراه از 80 به 118 درصد، تعداد کاربران اینترنت از 47 هزار نفر به 103 هزار نفر و تعداد روستاهای دارای اینترنت از 45 روستا به 1356 روستا رسیده است.
موفقیت های درخشان ذکرشده که شرح موجز و مختصری از آنها در سطور بالا ذکر شد، به هیچ وجه موجب نگردید که فرزندان خدوم ملت، آن را نقطه ای مطلوب تلقی کرده و دچار سکون شوند بلکه به مثابه موارد امیدبخشی از کامیابی ها در خدمت رسانی به مردم، نقشه راه پیش گشوده را ، دنبال کرده و با برنامه ریزی برای بهره گیری بهتر و فزون تر از ظرفیت های داخلی همچون منطقه آزاد انزلی، اقتصاد دریامحور، پتانسیل های گردشگری و … خانه های خالی توسعه گیلان را تکمیل کنند.
راهبرد ‘گیلان بهتر – گیلان برتر’ که در نخستین روزهای ورود به استان به عنوان نماینده عالی دولت ، آن را مطرح کردم؛ همچنان با تقویت همدلی ها بین مسئولان و مردم، برنامه کلان مدیریتی گیلان است و تمامی مولفه های تحقق آن در دستور کار قرار دارد تا زمینه آنچه که مردم با فرهنگ استان شایسته آن هستند، مهیا شود.
2007انتهای پیام /*